Hakkımızda

BİZ KİMİZ
Kubilay & Tamer KardeslerÖğrencilik yıllarımda hep turizme atılmanın hayalini kuruyordum. 1989 yılında babamız emekli öğretmen Ahmet Karabulut’un desteği ile kurduğumuz Pansiyonumuza Bafa Gölü Latmos dağında ünlü Ay Tanrıçası Selene’nin efsanesini yaşatmak amacıyle ‘’SELENES’’ ismini uygun gördük.
Bölgemizin alternatif turizm için belki de dünyanın en güzel iklimine, flora ve faunasına sahip olması, 9000-11000 yıllık arkeolojik yapısı, denizden kopan Bafa Gölünün eşsiz koyları, insan ve tabiatın birlikte yarattığı muhteşem doğa beni ve ailemi turizme yöneltmiştir.
Herakleia Antik Kenti, doğa ve arkeolojik koruma altında olması sebebiyle kitle turizminden oldukça uzaktır.
1990 yılında ilk defa turizm dergilerinde bölgemizin tanıtımını yapmaya başladım ve aynı yılda Beşparmak Dağlarında trekking rotaları hazırladım. Çevreye, doğaya, hayvanlara ve insanlara zarar vermeyen; yani “doğuştan çevreci” bir aileyiz.
Ornitolog, Biyologlardan aldığım bilgilerle Bafa Gölü çevresinde kuş gözlem rotaları ve botanik parkurlar için güzergahlar hazırladım. Ben Kubilay Karabulut ve kardeşim Tamer’in tanıtım ve alternatif tur projelerimizle, pansiyonumuzu ziyaret eden misafirlerimizin yapıcı eleştirileriyle, birçok doğa koruma derneklerine katılarak işletmemize olumlu gelişimler sağlamış ve bugünkü otantik, sımsıcak, dostane butik tarzda bir mekan yarattık.
Biz Karabulutlar, Bafa Gölü’nü ziyarete gelen doğasever misafirlerimize, köy yaşamını aile sıcaklığıyla, temiz ve huzur verici şekilde konaklamalarını, organik sebzelerden kaliteli yemekler sunabilmeyi amaçladık.
Bizler insanları seven, doğa tutkunu, hizmet sevdalısı, bildiklerini paylaşan, ailesine tutkun yapımızla konuklarına dostane ve sıcak bir aile ortamı, gürültüden uzak bir tatil keyfi sunuyoruz.
Selenes AilesiAntik Herakleia şehrine ve Bafa Gölü’ne sıfır konumda olan Selenes Pansiyonumuz, Efes, Bodrum, Kuşadası, Milet, Priene, Iasos gibi popüler turizm merkezlerine yakın konumuyla, Trekking, Kayatırmanışı (bouldering), gölde tekne turu, kuş gözlemciliği gibi alternatif turizmcilerin uğrak noktasıdır.
Biz buranın hem sahibi hem de aktif çalışanlarıyız. Kardeşim Tamer; Hem yürüyüş rehberi, hem kaptanlık, hem de garsonluk görevini yerine getirir. Muhabbeti hoş, espiritüel ve sevecendir.
Mutfağımız; annemizin yetiştirdiği ve otelimizin hanımefendisi NUR Hanım tarafından yürütülür. Kendisi çok temiz, titiz ve pratik bir hanımefendidir. Kubilay; pansiyonumuzun organizasyonundan ve genel yönetiminden sorumludur.
Hepinize iyi tatiller diliyoruz. İsteriz ki mutlu olursunuz.
SELENES AİLESİ…

 

AY TANRIÇASI SELENE VE ÇOBAN ENDYMION

Selene Ay’ın simgesidir. Hyperion’la Theia’nın kızı, Güneş Tanrı Helios’la Şafak Tanrıça Eos’un kardeşidir. İki atın çektiği gümüş tekerlekli bir araba üstünde gökleri dolaşan güzel bir kadın olarak canlandırılır. Birçok sevgilileri olduğu anlatılır. Zeus’la birleşmiş ve ondan Pandia adlı bir kız doğurmuş, Arkadya’da Tanrı Pan’la sevişmiş, Pan da ona bir beyaz öküz sürüsü armağan etmiş. Ama en ünlü aşkı Beşparmak Dağları’nın yakışıklı çobanı Endymion’dur.

Yunan mitolojisine göre Latmos’ta yaşayan Endymion, avcılık ve çobanlık yapardı. Bir mağarada uyurken gördüğü gence aşık olan Ay tanrıçası Selene, geceleri onu görmek için gökten yere inerdi. Selene Zeus’tan, sevgilisi için sonsuz gençlik ve hiç bitmeyecek bir uyku diledi. Antik kaynaklara göre genç çobanla Ay tanrıçası arasındaki bu romantik aşk Latmos’ta geçmekte ve başka hiçbir yerde görülmemektedir. Bu hikaye, günümüz insanını bile derinden etkileyen bir doğa olayının, ayın, tüm Anadolu’da olduğu gibi Karia’da da eril olarak kabul edilmiştir. Bu mitolojik efsaneyi günümüzde yaşamak isteyenler, ayın Beşparmak Dağları’nın arkasından çıkışını ve gölün üzerine yansıyan ışıklarını izlemek için, ayın dolunay olduğu günlerde Bafa Gölü’ne gelirler.

Dağ gezileri için geldiğimiz Bafa Gölü’nde bu huzur veren yeri bulduğumuz için çok şanslıydık. İşletmecilerin yakınlığından ve dostluklarından söylenemeyecek kadar memnunduk. (Umarız hep böyle kalır) Bundan böyle geziler için geleceğimiz tek adresin ‘’SELENES‘’ olacağından eminiz. Her şey için teşekkür ederiz.

Mümtaz YILMAZ, Bodrum - Türkiye

Bafa Gölü’nün ve çevresinin gerçekten çok güzel bir doğası var. Selenes ise bu yerde bize harika yemekleri ve gülen yüzleriyle kendimizi evimizde hissettirdi. Herkese teşekkür ederiz.

Hakan CAMBAZ, İstanbul - Türkiye

Bu çok keyifli ve heyecanlı hafta için; zevkli yürüyüş, neşeli tekne gezisi, misafirperverliğiniz, çok lezzetli yemekleriniz ve en önemlisi değerlei dostluğunuz için nice teşekkürler.

Ayşen DEDA, Ankara - Türkiye

Büyüleyici doğaya sahip bu güzel bölgede bir turizm elçisi iki kardeşin bütün sevecenliği, güleryüzlülüğü ,titizliği ve pozitifliği ile bütünleşen temiz, lezzetli yemekleri ve tertemiz odası ile iki gün boyunca hem ruhumuzu hem kendimizi dinlendirdik. Çok teşekkür ederiz. Yine görüşeceğiz.

Gülsüm CEVAL, İzmir - Türkiye